آلدوسترون چیست و چه کارایی دارد؟

بیشتر افراد درمورد هورمون خاص آلدوسترون اطلاعات چندانی ندارند اما لازم به ذکر است که این هورمون نقش مهمی را در سلامت قلب و عروق ایفا می‌کند.

_ آلدوسترون چیست؟
آلدوسترون در لایه رویی غده فوق کلیه که در بالای کلیه ها قرار دارد تولید می شود. دریافت اطلاعات درمورد این هورمون به شما کمک می کند از بدن خود آگاهی بیشتری کسب کنید و از سلامت خود مطمئن شوید.

Aldosterone بر توانایی بدن در تنظیم فشار خون تاثیر می گذارد. این هورمون به اندام هایی مانند کلیه و روده بزرگ علامت هایی می دهد که بدین طریق میزان سدیمی که بدن به جریان خون می فرستد یا میزان پتاسیمی که از ادرار خارج می شود افزایش می یابند به علاوه این هورمون باعث می شود که خون آب را همراه با سدیم به منظور افزایش مقدار خون دوباره جذب کند.

تمامی این فعالیت‌ها در جهت افزایش و کاهش جریان خون در رگ‌ها صورت می‌گیرند.این هورمون به طور غیرمستقیم به حفظ pH خون و میزان الکترولیت‌های بدن نیز کمک می‌کند.


آلدوسترون با دو هورمون دیگر یعنی رنین و آنژیوتانسین که سیستم رنین – آنژیوتانسین – Aldosterone را ایجاد می‌کند ارتباط تنگانگی دارد.

هنگامی که جریان خون در کلیه به دلایلی مانند کاهش فشارخون یا یک کاهش چشمگیر در میزان خون پس از یک خون ریزی یا آسیب جدی کم می‌شود این سیستم شروع به فعالیت می‌کند.

رنین مسئول تولید آنژیوتانسین است و سپس Aldosterone آزاد می‌شود. هنگامی که بدن از آب و نمک کافی در خون برخوردار است میزان رنین ( آنزیم ) افت می‌کند و در نتیجه آن میزان آلدوسترون نیز کاهش می‌یابد.

چه چیزی می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی در میزان آلدوسترون شود؟

در یک فرد سالم عملکرد سیستم رنین (آنزیم ) – آنژیوتانسین – آلدوسترون بدون هیچ مشکلی به تنظیم و کنترل میزان فشارخون کمک می‌کند با این وجود در برخی افراد میزان هورمون آلدوسترون بسیار بالا یا پایین است و هر دوی این شرایط می‌توانند بر عملکرد آلدوسترون تاثیرگذار باشند.

افرادی که از آلدوسترون بالایی برخوردار هستند دچار وضعیتی به نام هیپرآلدوسترونیسم که معمولا ناشی از تومورهای کوچک و خوش‌خیم غده فوق‌کلیه است می‌شوند.

هیپرآلدوسترونیسم می تواند باعث افزایش فشار خون، کاهش میزان پتاسیم و افزایش غیر طبیعی مقدار خون شود.

همچنین امکان دارد میزان آلدوسترون بدن بسیار پایین باشد.نارسایی کلیه_ بیماری که منجر به کاهش عملکرد غده فوق کلیه می شود می تواند یکی از دلایل پایین بودن میزان Aldosterone باشد.

افراد مبتلا به این بیماری به دلیل کاهش میزان آلدوسترون ممکن است شرایطی مانند افت فشار خون، افزایش میزان پتاسیم و بی حالی را تجربه کنند.

جهش‌های ژنتیکی نیز می‌توانند بر تولید آلدوسترون تاثیر بگذارند. بیمارانی که به این اختلال ژنتیکی نادر دچار هستند علائمی مشابه با نارسایی کلیه اما با شدت کمتری را تجربه می‌کنند.
– سوالاتی که در مورد آلدوسترون باید از پزشک پرسید

اگر در کنترل میزان فشار خون خود ناموفق هستید و میزان پتاسیم شما دچار تغییر شده است می‌توانید با پزشک درمورد Aldosterone صحبت کنید.

از پزشک خود بپرسید که آیا هورمون‌های شما می‌توانند علت اختلال در میزان فشار خون و پتاسیم شما باشند یا خیر (بخصوص اگر تغییر در سبک زندگی به شما کمک نکند).

اگر میزان Aldosterone آن گونه که باید نباشد با پزشک در مورد تغییرات یا درمان‌هایی که می‌توانند برای شرایط شما مثمر ثمر باشند صحبت کنید.

منبع: سایت ویکی روان

تحریریه جامعه پزشکان ایران | ۱۲ مهر ۱۳۹۷

تخریب کننده‌های پوست
پوست (به انگلیسی: Skin) بخشی از دستگاه پوششی بدن ...
خواندن بیشتر
ارائه اطلاعاتی مفید و کاربردی در رابطه با آروماتراپی
استفاده از بوها و روغن‌های خاص برای رسیدن به ...
خواندن بیشتر
ماسک‌های ساده و راحت برای پوست‌های چرب
آیا پوست شما همیشه چرب و براق است؟ آیا ...
خواندن بیشتر
آیا کرم ضد‌آفتاب ضرر دارد؟
نور آفتاب از طول موج‌های متفاوتی تشکیل شده است ...
خواندن بیشتر