میگرن با خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی ارتباط دارد

میگرن به خودی خود به عنوان یک اختلال سردرد اصلی و اولیه شناخته می شود که بدون وجود بیماری‌های زمینه‌ای به وجود می‌آید اما محققان در بررسی‌های اخیر خود دریافتند که میگرن با بیماری‌های قلبی و عروقی ارتباط دارد .

ارتباط بین میگرن و بیماری‌های قلبی عروقی

مطالعات جدیدی از دانمارک نشان می‌دهد، افرادی که به میگرن مبتلا می‌شوند، احتمال دارد به بیماری‌های قلبی عروقی نیز دچار شوند. طبق مطالعه‌ای که روز ۳۱ ژانویه‌ی ۲۰۱۸ در مجله‌ی BMJ منتشر شده است، این سردردها با افزایش خطر ابتلا به چندین بیماری قلبی، از جمله حمله قلبی، سکته، لخته شدنِ خون و فیبریلاسیون دهلیزی که نوعی ضربان نامنظم قلب است، ارتباط دارند.


میگرن، عمدتاً اختلال سردردِ همراه با علائمی از قبیل درد شدید یا تپش شدید، حالت تهوع و حساسیت به نور و صدا است. نویسنده‌ی اصلی این مطالعه، دکتر «کسپر ادلبورگ»، متخصص قلب بیمارستان دانشگاه آروش در دانمارک، گفت:«با این وجود، این اولین مطالعه‌ای نیست که سردردهای میگرنی را به بیماری‌های قلبی مرتبط می‌داند. مطالعات قبلی ارتباط بین میگرن‌ها و خطر سکته و حمله‌ی قلبی، به ویژه در میان زنان را نشان داده‌اند.»
ادلبورگ به خبرگزاری‌ها گفت:«این مطالعه‌ی جدید، ارتباط بین این دو را تایید کرد و همچنین نشان داد که میگرن با افزایش خطر دیگر بیماری‌های قلبی ، از قبیل لخته شدن خون و فیبریلاسیون دهلیزی، ارتباط دارد. به علاوه، از آن جایی که تجزیه و تحلیل جدید شامل افرادِ زیادی است، یافته‌ها می‌تواند سرنخ‌هایی در مورد نحوه‌ی تاثیر گذاشتنِ میگرن بر بیماری‌های قلبی عروقی در جمعیت زیاد را به محققان ارائه دهد.»

محققان دریافتند که افراد مبتلا به سردردهای میگرنی بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی قرار دارند.

به گزارش فارس، محققان دانشگاه‌های برجسته پزشکی دانمارک مقاله‌ای را در مورد رابطه سردرد با مشکلات قلبی منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد ریسک بیماری‌های قلبی و عروقی در کسانی که دچار سردردهای میگرنی می‌شوند، بیشتر است.

براساس گزارش «لایوساینس»، در این مطالعه ۵۱ هزار فرد مبتلا به سردردهای میگرنی را در کنار ۵۱۰ هزار نفر که دچار این مشکل نبودند، موردبررسی قرار دادند و مشخص شد که میگرن داوطلبان گروه اول به صورت میانگین در سن ۳۵ سالگی تشخیص داده شده و ۷۱ درصد این افراد زن بودند.

دلیل‌های مختلفی برای توضیح رابطه بیماری های قلبی با سردردهای میگرنی پیشنهاد شده که یکی از آن‌ها، گرفتگی رگ‌های مغزی است‌. به بیان ساده‌تر می‌توان گفت که مسدود شدن جریان خون در بخشی از مغز به عنوان دلیل احتمالی بروز برخی سردردها شناخته می‌شود و از طرف دیگر،‌ وقتی رگی در مغز خون را به بافت‌ها نرساند، فرد دچار سکته مغزی می‌شود.

ارتباط سر و قلب در چیست؟
محققان گفتند برای ارتباط میگرن با بیماری‌های قلبی عروقی دلایل متعددی وجود دارد. ادلبورگ گفت:«مکانیزم بالقوه‌ای شامل انقباض ناگهانی رگ‌های خون در مغز است که موجبِ میگرن می‌شود؛ این ممکن است فرد را در برابر سکته، آسیب پذیرتر کند. توضیح احتمالی دیگر، می‌تواند این باشد که افرادی که میگرن دارند، در زمان ابتلا به میگرن، کمتر فعال هستند و باید استراحت کنند که این می‌تواند خطر لخته شدنِ خون را افزایش دهد.»
ادلبورگ ادامه داد:«اگرچه مکانیزم‌های دقیق برای این ارتباط هنوز مشخص نیست، اما شواهد زیادی حاکی از آن است که میگرن، عامل خطر قوی و دائمی برای بیشترِ بیماری‌های قلبی عروقی در زنان و مردان است. اگرچه خطر بیماری‌های قلبی در میان افراد مبتلا به میگرن در این مطالعه در سطح فردی، پایین بود، اما هنوز خطر بیماری قلبی را به‌طور قابل توجهی افزایش می‌دهد، چرا که میگرن بیماری بسیار شایعی است.
ادلبورگ گفت:«یکی از محدودیت‌های این تحقیق این است که میانگین سن جامعه ی تحقیق ۳۵ سال بود که برای ابتلا به بیماری‌های قلبی هنوز جوان هستند؛ اگرچه دوره ی پیگیری تقریباً دو دهه طول کشید، به تحقیقات بیشتری نیاز است تا تعیین کنند که آیا استراتژی‌های پیشگیری از میگرن می‌توانند خطر بیماری قلبی عروقی را هم کاهش دهند یا خیر؟»

آیا میگرن با بیماری قلبی عروقی در زنان در ارتباط است؟

پزشکان در یک بررسی جدید، زنان مبتلا به میگرن را از نظر استعداد ابتلا به مشکلات قلبی خطرناک مورد بررسی قرار دادند، که نتیجه آن را در مطلب زیر می‌خوانید. در این بررسی آمده است زنانی که به سردردهای میگرنی مبتلا هستند نسبت به زنانی که دچار این عارضه نیستند بیشتر در معرض ابتلا به حمله قلبی و درد در ناحیه قفسه سینه قرار دارند.

محققان آمریکایی همچنین اظهار داشتند: میگرن در زنان نه تنها با افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی مرتبط است بلکه احتمال مرگ ناشی از مشکلات قلبی را نسبت به زنان دیگر افزایش می‌دهد .دکتر “ربکا بورک” یکی از محققان این مطالعه از دانشکده پزشکی هاروارد در بوستون گفت: میگرن در مقایسه با دیگر فاکتورهای خطرزای شناخته شده همچون استعمال دخانیات، فشارخون یا کلسترول بالا نیز تاثیر کمتری در بروز بیماری‌های قلبی – عروقی دارد.

منابع:

۱- سایت نمناک

۲- سایت خبری فارس

تحریریه جامعه پزشکان ایران | ۱ مهر ۱۳۹۷

تخریب کننده‌های پوست
پوست (به انگلیسی: Skin) بخشی از دستگاه پوششی بدن ...
خواندن بیشتر
ارائه اطلاعاتی مفید و کاربردی در رابطه با آروماتراپی
استفاده از بوها و روغن‌های خاص برای رسیدن به ...
خواندن بیشتر
ماسک‌های ساده و راحت برای پوست‌های چرب
آیا پوست شما همیشه چرب و براق است؟ آیا ...
خواندن بیشتر
آیا کرم ضد‌آفتاب ضرر دارد؟
نور آفتاب از طول موج‌های متفاوتی تشکیل شده است ...
خواندن بیشتر