ممکن است روزی آزمایش خون جدید راهنمای بهترین درمان برای سرطان پروستات تهاجمی باشد

چارلی اشمیت

سردبیر، گزارش سالانۀ مدرسۀ پزشکی هاروارد دربارۀ بیماری‌های پروستات

پزشکان با بررسی دقیقِ تومورهایی که از طریق سلول‌های خونی در بدن گسترش می‌یابند یا متاستاز می‌شوند، می‌توانند به امکان عملکرد سرطانِ بیمار (آنچه سرطان قادر به انجامش است) پی ببرند. تجزیه و تحلیل این سلول‌ها که با اصطلاح «سلول‌های توموری در گردش (CTCs)» شناخته می‌شوند هنوز جزو درمان‌ها و مراقبت‌های عادی نیست، بخشی از آن به این دلیل است که جداسازی سلول‌های توموری گردشی از میلیون‌ها سلول طبیعی در یک نمونۀ خون بسیار دشوار است. با این حال، دانشمندان هنوز در این زمینه به پیشرفت‌هایی دست می‌یابند. در ماه ژوئن، یک گروه تحقیقاتی گزارش داد که انتخاب‌های درمانی بر اساس آزمایش CTC طول عمر مردان مبتلا به سرطان پروستات متاستاتیک (جابه‌جاشونده) را افزایش داده است.

پزشکان معمولاً سرطان پروستات جابه‌جاشونده را با داروهایی مداوا می‌کنند که در چگونگیِ ساختن یا استفادۀ بدن مردان از تستوسترون مداخله می‌کند، تستوسترون هورمون مردانه (یا آندروژن) است که باعث تسریع گسترش تومور می‌شود. اگر درمان‌های استاندارد مسدودسازیِ هورمون مؤثر نباشند، پزشکان دو گزینۀ دیگر پیش رو دارند: آنها یا داروهای شیمی‌درمانی که با نام تاکسان (Ttaxanes) شناخته شده‌اند را تجویز می‌کنند و یا به دیگر مسدودکننده‌های هورمونی روی می‌آورند که به طور خاص بر روی سلول‌های سرطانی گیرندۀ آندروژن عمل می‌کنند. این مهارکننده‌ها با عنوان «سیگنال‌دهی گیرندۀ آندروژن» (ARS) شناخته می‌شوند، اینها مسدودکننده‌های هورمونی جایگزین هستند که شامل دو عاملِ اِنزالوتامید و اَبیراترون می‌شوند. اما اگر گیرندۀ آندروژن یک جهش ژنتیکی به نام AR-V7 داشته باشد، جهشی که منجر به رشد بسیار سریع تومورهای تهاجمی می‌شود، هیچ‌یک از این درمان‌ها مؤثر نخواهد بود.

با شواهد روشنی نشان داده شد که جهش بر واکنش انسان به تاکسان‌ها اثر نمی‌گذارد، محققان آغاز به تحقیق و تفکر دربارۀ این پرسش کردند که آیا آزمایش غربالگری برای جهش ژنتیکی AR-V7 درون سلول‌های توموری در گردش (CTCs) آنها را به سوی درمان‌های مناسب‌تری راهنمایی خواهد کرد یا خیر؟ برای یافتن پاسخ این پرسش، یک گروه تحقیقاتی در مرکز سرطان مموریال اسلون کترینگ در نیویورک تشکیل شد.

آنها شروع به جمع‌آوری نمونه‌های خونی از ۱۴۲ مرد مبتلا به سرطان پروستات جابه‌جاشونده کردند، مبتلایانی که به درمان هورمونی استاندارد پاسخ نداده بودند. سپس هم بیمارانی که با صلاحدید پزشک‌شان با مهارکننده‌های ARS تحت درمان بودند و هم بیمارانی که تحت درمان تاکسان‌ها بودند، روی سلول‌های توموری در گردش (CTCs) آنها برای پروتئین AR-V7 آزمایش غربالگری انجام شد. پزشکانِ درمان‌گر هیچ آگاهی و شناختی از وضعیت AR-V7 هر کدام از بیماران نداشتند.

نیمی از مردان مبتلا به سرطان با مهارکننده‌های ARS و نیمی دیگر با تاکسان‌ها تحت درمان بودند و در نتیجه نشان داده شد که مردانی که نتیجۀ آزمایش AR-V7 آنها منفی بوده است زمانی که تحت درمان مهارکننده‌های ARS بوده‌اند مدت زمان بیشتری زنده ماندند؛ متوسط زنده‌ماندن آنها ۱۹٫۸ ماه بوده است در مقایسه با مردانی که تحت درمان تاکسان‌ها بوده‌اند متوسط زنده‌ماندن‌شان ۱۲٫۸ ماه بوده است. در مقابل، مردانی که نتیجۀ آزمایش AR-V7 آنها مثبت بوده است زمانی که تحت درمان تاکسان‌ها بوده‌اند مدت‌زمان بیشتری زنده ماندند؛ متوسط زنده‌ماندن آنها ۱۴٫۳ ماه بوده است در مقایسه با مردانی که تحت درمان مهارکننده‌های ARS بوده‌اند و متوسط زنده‌ماندن‌شان ۷٫۳ ماه بوده است.

نتایج پیشرفت قابل ملاحظه‌ای را نشان می‌دهند، AR-V7 همچون یک راهنما برای درمان مؤثرتر و شخصی‌تر عمل می‌کند و همچنین برای سلول‌های توموری در گردش (CTCs)، برای مثال با آزمایش«بافت‌برداری‌های مایع» که پزشکان به راحتی می‌توانند از آن برای اطلاعات مهم پیش‌شناسی مرض نمونه‌گیری کنند.

دکتر مارک گارنیک، استاد پزشکی در مدرسۀ پزشکی هاروارد و مرکز پزشکی دایکسنس بث اسرائیل و سردبیر وب‌سایت www.harvardprostateknowledge.org می‌گوید: «این تحقیقات به یک بدنۀ دانش در حال گسترش مرتبط به AR-V7 در سرطان پروستات افزوده می‌شود و امیدوارم سودمندی و دسترس‌پذیری این آزمایش متداول‌تر و گسترده‌تر بشود و همچنین توانایی ما را برای انتخاب بهترین درمان‌ها برای بیماران خاص بر اساس مشخصات مولکولی بیماری‌شان را بالا ببرد.»

منبع: Harvard Health Publishing 

برگرداننده شیرین کریمی | ۲۰ شهریور ۱۳۹۷

گیاهان دارویی و درمان نازایی
نازایی به عدم توانایی در حاملگی بعد از یک‌سال ...
خواندن بیشتر
مواد مفید علیه سرطان سینه
سرطان پستان یا سرطان سینه (به انگلیسی: Breast cancer) ...
خواندن بیشتر
آشنایی با انواع گلو درد و علائم آن
با شروع فصول سرد سال، بیشتر افراد دچار گلودرد ...
خواندن بیشتر
آشنایی با بیماری سرماخوردگی
از بچگی با بیماری سرماخوردگی یک‌جوری بزرگ شده‌ایم اما ...
خواندن بیشتر