معده درد عصبی چیست؟ بررسی راه‌های پیشگیری تا درمان

داشتن معده درد عصبی در برخی افراد می تواند یک اتفاق معمولی باشد. با این حال بنا به گفته پزشکان و علوم پزشکی، این یک وضعیت قابل تشخیص و رسمی نیست. وجود معده درد عصبی، می‌تواند مربوط به وضعیت عاطفی یا سلامت روانی شما، سلامت دستگاه گوارش یا روده شما، و یا حتی ترکیبی از هر دو این عوامل باشد. این وضعیت به ندرت، ممکن است نشانه ای از چیزی جدی‌تر باشد.

معده درد عصبی می تواند فقط به دلیل چگونگی عملکرد دستگاه گوارش شما در زمان استرس باشد. همچنین، می‌تواند فقط یک تجربه جداگانه باشد. نشانه‌های رایج یک معده درد عصبی، ممکن است شامل این موارد باشد: “دلشوره داشتن” در معده – تنگی، دل پیچه، گرفتگی، احساس وجود یک گره در معده – احساس عصبی بودن یا اضطراب – احساس لرزش، سرما، و پیچیده شدن عضلات – احساس نفخ مکرر – ناراحتی معده، حالت تهوع و یا ناآرامی – سوء‌هاضمه، و یا زود سیر شدن در هنگام خوردن – گرما، بی‌قراری یا احساس ورم در مرکز معده – افزایش ادرار و حرکات روده.

در موارد نادر، معده درد عصبی، می‌تواند به شدت بر روی روده‌ها تاثیر بگذارد. تکرر ادرار یا عدم کنترل ادرار و یا حرکات روده، و بعضی اوقات محدودیت حرکات و یا استفراغ، می‌تواند منجر به معده درد شدید عصبی شود، اما همیشه نیز این‌طور نیست.

چطور می‌توانم معده درد عصبی را درمان کنم؟

معده درد عصبی، اغلب می‌تواند به وسیله درمان‌های خانگی و طبیعی و همچنین تغییراتی در شیوه زندگی درمان شود.
داروهای گیاهی را امتحان کنید.

بعضی از گیاهان ممکن است درد عصبی معده را در برخی از افراد کاهش دهند. اگر دچار حالت تهوع یا ناآرامی هستید، ریشه زنجبیل ممکن است کمک کند. یک قطعه ریشه آن را جویده ، چای زنجبیل بنوشید، آب نبات زنجبیلی بخورید، یا تکه‌ای از زنجبیل واقعی بخورید تا از فواید آن بهره مند شوید.

سایر گیاهان مانند نعناع فلفلی، نعناع بیابانی، اسطوخدوس یا موم لیمو نیز از ضد‌اسپاسم‌های خوب شناخته شده هستند: آن‌ها ممکن است اسپاسم و سفتی عضلات معده را که باعث سوزش معده، نفخ شکم، گرفتگی و ناراحتی آن می‌شود، متوقف کنند. یک یا دو برگ خام از گیاه تازه آن را بخورید، از چای‌هایی که حاوی این برگ‌ها هستند استفاده کرده یا با این گیاهان یک دم نوش درست کرده و از طعم آن لذت ببرید.


از کافئین و به ویژه از قهوه دوری کنید

محتوای کافئین قهوه می‌تواند نگرانی و اضطراب را تقویت کرده و آن را بدتر سازد. علاوه بر این، قهوه باعث تحریک روده، و بدتر شدن علائم روده می‌شود. تا زمانی که روده عصبی شما آرام شود صبر کنید و سپس قهوه خود را بنوشید. یا نوشیدنی‌های حاوی کافئین کمتر مانند چای سبز یا چای اولونگ را امتحان کنید.
درمان معده درد عصبی با تنفس عمیق، تمرکز و مدیتیشن

تمرینات ذهنی به شما کمک می‌کند تا بر تنفس خود تمرکز کنید و شما را به لحظه حال بازمی‌گرداند. این تمرینات می‌تواند استرس و اضطرابی را که موجب معده درد عصبی شما می‌شود، کنترل کند. تنفس عمیق نیز می تواند به ویژه مفید باشد. اگر شما مراقبه و یا هر گونه ترفندهای ذهنی دیگری که به شما آرامش می‌دهد را دوست دارید، آن‌ها را امتحان کنید.
روغن‌ها یا بخورهای آرامش دهنده را امتحان کنید

بخورهای گیاهی، و یا استفاده از روغن‌های پایه‌ای معطر به عنوان کمک به کاهش اضطراب در برخی افراد شناخته شده‌اند. محصولاتی حاوی گیاهان آرام‌بخش مانند بابونه، اسطوخدوس، وتیور و یا گل رز را خریداری کنید. دستورالعمل محصول را دنبال کنید. وقتی با یک معده درد عصبی، برخورد می‌کنید، این روغن‌ها را در زمان و فضایی آرامش‌بخش برای خودتان ترکیب و استعمال کنید.
فضایی برای آرامش خودتان پیدا کنید

در نهایت، زمان و فضایی را برای خودتان پیدا کنید تا سر خود را پاک کرده و عصبانیت خود را کنترل کنید، حتی اگر این یک زمان تنهایی مطلق باشد. از این که خودتان را حتی برای یک رویداد مهم ببخشید، ترس و واهمه نداشته باشید. اگر چنانچه صحبت با دوستان، اعضای خانواده یا کسی که دوستش دارید کمک می کند، در این زمان‌ها این کار را انجام دهید. صحبت کردن با کسی که به او اعتماد دارید، می‌تواند به شما در رفع اضطراب کمک کند.

چرا من این بیماری را دارم؟

به احتمال زیاد، چون شما به یک دلیل خیلی ساده عصبی هستید، یک معده درد عصبی را نیز تجربه خواهید کرد. این می‌تواند برای هرکسی پیش بیاید. مغز و روده از طریق عصب واگ، یکی از بزرگترین اعصاب بدن، به هم متصل می‌شوند. این عصب سیگنال‌ها را از مغز به روده و بالعکس می‌فرستد، و باعث افزایش تحریک‌پذیری و بی‌نظمی گوارش در هنگام استرس و اضطراب می‌شود. اگر به‌طور منظم علائم معده درد عصبی دارید، به خصوص اگر علائم شما به تدریج بدتر می‌شود، ممکن است نیاز به توجه بیشتری به میزان استرس و سلامت دستگاه گوارش خود داشته باشید. در موارد نادر، معده درد عصبی ممکن است نشانه ای از یک مشکل اساسی در سلامت باشد. اگر معده درد عصبی، یک تجربه معمولی برای شما باشد، با پزشک خود مشورت کنید. آن‌ها از مسائل دیگری که ممکن است در آینده بر معده شما اثر بگذارد جلوگیری می‌کنند، مانند:

سندرم روده تحریک پذیر – بیماری زخم معده – بیماری روده التهابی – بیماری سلیاک واختلال اضطراب.

حتی در موارد نادر، معده درد عصبی ممکن است به سنگ‌های صفراوی یا آسیب عصب واگ نیز مربوط باشد. در غیر این صورت، معده درد عصبی یک رخداد کاملا طبیعی است که به راحتی مدیریت می‌شود.
چگونه می‌توانم از معده درد عصبی در آینده جلوگیری کنم؟

برخی از درمان‌ها یک راه حل سریع برای معده درد عصبی هستند. با این حال، اگر این یک رویداد رایج و مشکل‌ساز است، در این‌جا برخی از روش‌های سبک زندگی جامع‌تر که ممکن است مفید باشد، آمده است:
کنترل استرس در زندگی

یک معده درد عصبی می‌تواند به این معنی باشد که شما به سادگی در یک حالت عصبی هستید. آیا اخیرا به شدت تحت تاثیر استرس قرار گرفته‌اید؟ آیا شما در آینده با یک رویداد بزرگ، مصاحبه شغلی، و یا تجربه ای روبرو خواهید شد که واقعا به قولی بر روی اعصاب شما راه می‌رود؟ شما فقط می‌توانید در مورد آن عصبی باشید و آن برطرف خواهد شد. اگر شما در معرض تجربیات استرس مزمن و نشانه‌های دردعصبی معده به‌طور روزانه هستید، از طرف دیگر اما باید بدانید، یافتن زمان و راه‌هایی برای کنترل کردن استرس ضروری است. درنتیجه معده درد عصبی شما می‌تواند از بین برود.
بهبود سلامت روده

یک معده درد عصبی می‌تواند نشانگر این باشد که شما یک شرایط گوارشی دارید. این می‌تواند به این معنی باشد که هر دو قسمت “سطح استرس” و “سلامت دستگاه گوارش” شما نیاز به تقویت دارد. روبرو شدن با سوء‌هاضمه زیاد، تورم و احساس پری همراه با معده درد عصبی از نشانه‌های قوی آن است.

تغییرات ساده‌ای در رژیم غذایی خود مانند خوردن غذاهای غنی از فیبر و پروبیوتیک بیشتر و یا مصرف مکمل‌های فیبر و پروبیوتیک را امتحان کنید. مطالعات مقدماتی در مورد موش‌هایی دارای این شرایط در سال ۲۰۱۱ نشان داده است که پروبیوتیک ممکن است از طریق عمل بر روی عصب واگ، باعث کاهش اضطرابی که همراه با علائم روده است، شود. قبل از تغییرات بزرگ تغذیه‌ای در رژیم غذایی خود و مصرف مکمل‌ها، به خصوص اگر دارویی را مصرف می‌کنید، ابتدا با پزشک خود صحبت کنید.
جلوگیری از معده درد عصبی با تغییر غذا

سعی کنید به جای یک وعده بزرگ، از چند وعده کوچک‌تر برای غذا خوردن استفاده کنید. هضم شما ممکن است مشکل داشته باشد، که باعث ایجاد معده درد عصبی شما می‌شود. در هنگام روبرو شدن با سوزش معده، خوردن غذاهایی کوچک‌تر، سبک‌تر و قابل هضم تر به شما کمک می‌کند. همچنین می‌توانید به جای سه وعده غذای اصلی و سنگین در هر روز، مقداری تنقلات و میان وعده های کوچک را در تعداد بیشتر استفاده کنید. سبزی‌های برگدار تندی مانند ، کلم، اسفناج و کاهو در سالاد بخصوص توصیه می‌شود.

سعی کنید بیشتر ورزش کنید

پیدا کردن یک راه خروجی فیزیکی برای بیرون کردن استرس و اضطراب ممکن است تاثیر منفی آن را بر سیستم گوارش کاهش دهد. ورزش‌ها و فعالیت‌های بدنی مانند یوگا، می‌تواند مفید باشد.

منبع مجله پزشکی دکتر سلام

تحریریه جامعه پزشکان ایران | ۱۳ شهریور ۱۳۹۷

به سوی خدمات درمانی نتیجه‌محور: چشم‌انداز EFPIA
به گزارش سایت سلامتی اروپا که در تاریخ  25 ...
خواندن بیشتر
میگرن با خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی ارتباط دارد
میگرن به خودی خود به عنوان یک اختلال سردرد ...
خواندن بیشتر
نانوذراتی که با تولید گرما موجب مرگ سلول‌های سرطانی می‌شوند
محققان پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران به نانوذراتی دست ...
خواندن بیشتر
بازیابی سلول‌های انسولین‌ساز با داروی جدید
پژوهشگران دانشگاه "کاردیف" ولز موفق به ساخت داروی جدیدی ...
خواندن بیشتر
رازهایی که گروه خون شما افشا می‌کند!
آگاهی از نوع گروه خون می‌تواند پنجره ای به ...
خواندن بیشتر