رفع چاقی موضعی از دیدگاه دکتر فرح شمس

از دیدگاه خانم دکتر فرح شمس ( متخصص پوست و زیبایی، عضو انجمن پزشکی زیبایی و جوان‌سازی آمریکا ) درباره رفع چاقی موضعی به سایت جامعه پزشکان ایران این‌گونه می‌باشد:

چاقی موضعی یکی از مشکلاتی است که حتی افرادی که اضافه‌ وزن ندارند ممکن است با آن درگیر شوند. در خانم‌ها چاقی‌ها موضعی  عموما در ناحیه‌ی پهلوها، شکم، زیرشکم، ران، باسن و بازوهاست، در حالی‌که در آقایان بیشتر در ناحیه‌ی شکم پهلو ایجاد می‌شود.

می‌تواند چربی‌ها را با روش‌های متنوع به‌طور موضعی از بین برد، با این حال رعایت رژیم غذایی مناسب، ورزش و کنترل کالری مصرف شده در طول روز، برای حفظ تناسب اندام شخص ضروری است.

برای ازبین بردن چاقی‌های موضعی می‌توان از روش‌های متفاوتی استفاده کرد. تزریق مواد سوزاننده‌ی چربی مانندکافئین و فوسفاتیدیل کولین روش مناسبی برای لاغری موضعی است. در این روش چربی در موضع تزریق از طریق سیستم لنفاوی جذب شده و توسط کبد متابولیزه و دفع می‌شود.

روش دیگر اولتراساوند یا هایفو است. اولتراساوند با نفوذ به عمق بافت چربی و ایجاد ارتعاش باعث شکسته شدن بافت چربی و جذب آن در سیستم لنفاوی می‌شود.

همچنین می‌توان از رادیوفرکانس بایپولار برای آب کردن چربی‌ها استفاده کرد. این روش برای چربی‌های بسیار ظریف و مناسب‌تر است و بیشترین اثر آن روی سفت‌کردن و سلامت ظاهری پوست آن است.

روش دیگر آب کردن چربی‌ها، استفاده از دستگاه کرایولایپولایسیس Cryolipolysis است. این دستگاه دارای دو سره است که بافت چربی را به داخل می‌کشد و آن را به سرمای ۵- درجه می‌رساند. براثر سرما، سلول چربی غیرفعال می‌شود که به اصطلاح به آن آپوپتوز (مرگ سلولی) می‌گوییم؛ بدین معنا که فعالیت بیولوژیک سلول چربی متوقف شده و محتویات داخل آن در سیستم لنفاوی متابولیزه می‌شود و در نهایت چربی‌ها از بدن دفع می‌شوند.

درمان مناسب بیمار باید با توجه به نوع و مقدار چربی انتخاب شود و در صورت امکان باید همزمان با درمان ناحیه‌ی شکم و پهلو با شکم‌بند بست تا پوست و بافت شل سریع‌تر جمع شود. بیماران معمولا طی دو هفته پس از درمان نرم‌شدن بافت چربی را متوجه می‌شوند.

درمان‌های نا‌م‌برده عموما روی بدن خانم‌ها  به دلیل اینکه چربی‌های ظریف‌تر و پوست نازک‌تری دارند اثرگذارتر است، اما در آقایان به دلیل عروق خونی در بافت چربی (که اصطلاحا به آن چربی قرمز می‌گویند) از بین بردن چربی‌ها سخت‌تر است.

با توجه به جنسیت بیمار، نوع و میزان چربی، عموما حدود دو تا شش جلسه برای از بین رفتن چربی مورد نظر کفایت می‌کند. لازم به ذکر است که تمام روش‌های فوق کاملاً بدون عوارض هستند و هیچ مشکلی برای شخص ایجاد نمی‌کنند.

منبع

دکتر فرح شمس / متخصص پوست و زیبایی

آدرس مطب: تهران، خیابان ولیعصر،پایین‌تر از بیمارستان دی، ساختمان آریان، واحد ۹

شماره تماس:۰۲۱۸۶۰۸۷۰۳۳ -۰۹۳۰۱۳۷۴۵۴۵

شبکه اجتماعی: ( https://www.instagram.com/dr.farahshams )

تحریریه جامعه پزشکان ایران | ۱۱ شهریور ۱۳۹۷

گیاهان دارویی و درمان نازایی
نازایی به عدم توانایی در حاملگی بعد از یک‌سال ...
خواندن بیشتر
مواد مفید علیه سرطان سینه
سرطان پستان یا سرطان سینه (به انگلیسی: Breast cancer) ...
خواندن بیشتر
آشنایی با انواع گلو درد و علائم آن
با شروع فصول سرد سال، بیشتر افراد دچار گلودرد ...
خواندن بیشتر
آشنایی با بیماری سرماخوردگی
از بچگی با بیماری سرماخوردگی یک‌جوری بزرگ شده‌ایم اما ...
خواندن بیشتر