ماسک‌های ساده و راحت برای پوست‌های چرب

آیا پوست شما همیشه چرب و براق است؟ آیا ازجوش‌های سرسیاه و سرسفید رنج می‌برید؟ آیا منافذ صورت‌تان ( نه تنها در پیشانی بلکه در چانه و بینی ) قابل مشاهده هستند؟ اگراین چنین است پس پوست‌تان چرب است.

با ما همراه باشید تا با چند ماسک ساده خانگی بتوانید منافذ باز پوست‌تان را پاک‌سازی کنید و ازجوش‌های پوستی جلوگیری کنید و با این‌کار از براقی و چربی پوست‌تان کم کنید.

در این‌جا قبل از استفاده از ماسک‌ها، برای پوست چرب چند نکته را به خاطر داشته باشید:
۱- بهترین زمان استفاده از ماسک‌های دست ساز بلافاصله بعد از درست کردن آن است. اگربیش از مقدار مورد استفاده درست کردید، می‌توانید به مدت یک هفته در یخچال آن‌را نگهداری کنید.

۲- شما نمی‌توانید ماسک را بیش از زمان گفته شده نگهداری کنید.

۳- افرادی که پوست‌های چرب دارند حداقل دو بار در ماه باید از این ماسک استفاده کنند.

۴- درحالی‌که منتظرید تا بعد از زمان مورد نظر ماسک را از صورت‌تان پاک کنید، از این فرصت برای تمدد اعصاب (ریلکسیشن)استفاده کنید. دراز بکشید و چشمان‌تان را ببندید. صفحه‌ای از کتابی که به آن علاقه دارید را بخوانید و خلاصه این‌که کاری را که شما را آرام می‌کند انجام دهید.

۵- کسانی که پوست چرب دارند، باید دوبار در روز صورت‌شان را با پاک کننده‌های فاقدچربی شستشو دهند.

۶- بهترین پاک‌کننده برای پوست چرب آب‌لیمواست. از یک تکه پارچه کتان برای استفاده از آب‌لیمو روی پوست‌تان استفاده کنید.

۷- اگرپوست‌تان چرب است باید از مرطوب کننده‌های غیرچرب استفاده کنید.

خیاروماست: بهترین ماسک برای پوست‌های چرب است. خیار نه تنها پوست را تسکین می‌دهد بلکه چروک‌های پوست را نیزکاهش می‌دهد. یک خیار را بشویید و پوست آن را بگیرید و نصف آن را همراه بایک قاشق غذاخوری ماست داخل مخلوط کن بریزید. دستگاه را روشن کنید تا مخلوطی یک‌دست بدست آید.

ماسک آماده شده رابه تمام صورت به غیراز دور چشم‌ها بزنید و ده الی پانزده دقیقه روی پوست بماند و بعد باآب ولرم آن‌را بشویید.

ماسک توت‌فرنگی و ماست: هم یکی دیگراز ماسک‌های خیلی خوب برای پوست چرب است.

ماست به طورطبیعی یک لایه‌بردار برای پوست محسوب می‌شود.
چهار عدد توت‌فرنگی رسیده و تمیز را در یک کاسه بریزید. از یک چنگال برای له کردن آن استفاده کنید. یک قاشق چای‌خوری ماست به آن اضافه کنید و هم بزنید تامخلوط یک‌دست بدست آید. مخلوط را به صورت‌تان بزنید و بعد از حدودا ده الی پانزده دقیقه آن رابا آب گرم بشویید.

لیمو و بلغور جو دوسر: نیزاز دیگر ماسک‌های طبیعی برای پوست‌های چرب است. لیمو به سفت شدن و روشن‌ترشدن پوست شما کمک می‌کند.

یک فنجان بلغور جو دوسررا با یک قاشق آب‌لیمو و یک قاشق ماست ساده را در مخلوط کن بریزید و ترکیب کنید و به مدت ده الی پانزده دقیقه ماسک را روی صورت‌تان بزنید و با آب ولرم بشویید.

سیب و عسل: هم ماسک دیگری برای پوست‌های چرب است. عسل یک داروی طبیعی برای جمع کردن و سفت کردن پوست است.

یک سیب را بشویید پوست بگیرید و نصف کنید و به همراه سه قاشق غذاخوری عسل در مخلوط کن بریزید و ترکیب نرم شده آن رابه مدت ده الی پانزده دقیقه روی صورت بزنید وبعد با آب ولرم آبکشی کنید.

مقابله باجوش‌های سرسیاه:
جوش‌های سرسیاه درافراد با پوست‌های چرب یک پدیده طبیعی است. برای رهایی از شر جوش‌ها دو یا سه قاشق غذاخوری جوش‌شیرین را با همان مقدارآب درظرفی مخلوط کنید. مخلوط بدست آمده را به مدت سه دقیقه روی پوست‌تان ماساژ دهید و سپس با آب ولرم بشویید.

امروزه ده‌ها محصول برای پوست‌های چرب در بازار وجود دارند، اما ماسک‌های خانگی اگر بهتر از آن‌ها نباشند به اندازه آن‌ها برای ما کارایی دارند. علاوه براین همه ماسک‌های موجود در بازار حاوی مواد شیمیایی و مواد نگهدارنده هستند که ماسک‌های خانگی به صورت کاملا طبیعی عمل می‌کنند.

منبع سایت آرایشیک

تحریریه جامعه پزشکان ایران | ۲۲ مرداد ۱۳۹۷

سوال و پاسخ ( انواع عفونت‌ها در بیماران دیابتی )
_ از عوارض دیابت روی پوست چه می‌دانید. خطرات ...
خواندن بیشتر
تخریب کننده‌های پوست
پوست (به انگلیسی: Skin) بخشی از دستگاه پوششی بدن ...
خواندن بیشتر
ارائه اطلاعاتی مفید و کاربردی در رابطه با آروماتراپی
استفاده از بوها و روغن‌های خاص برای رسیدن به ...
خواندن بیشتر
ماسک‌های ساده و راحت برای پوست‌های چرب
آیا پوست شما همیشه چرب و براق است؟ آیا ...
خواندن بیشتر